YUKARI

Hakkımızda

EMGD 
Ege Magazin Gazetecileri Derneği


Derneğimizi 2005 yılında Mehmet Kurt’un önderliğinde merhum Tarık Sarı’nın da aralarında bulunduğu bir gurup magazin muhabiri tarafından kuruldu.

(EMGD) EGE Magazin Gazetecileri Derneği, kurulur kurulmaz magazin gazeteciliğinin yanısıra kentin kültürü ve sanatı başta bir çok konuda var olduklarını göstermek amacıyla birbirinden kaliteli etkinliklere imza atmaya başladı.

Aynı yılın kasım ayında Sabancı Kültür  Sarayı’nda Ressam Melda Ulusoy’un Atatürk Resimleri Sergisi’ne ev sahipliği yaptı.

2006 yılının Mart ayı başında Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde magazin gazetecileri fotoğraf sergisi açan magazinciler, aynı yılın 14 Haziran’ında Ahmet Piriştina’yı, Ahmet Piriştina Fotoğrafları sergisiyle andı.

O yılın 10 Eylül’ü magazinciler için acılı geçti ve magazincilerin duayeni Tarık sarı görev dönüşü Çeşme otoyolunda trafik magandasının kurbanı oldu. 

Kasım’da bu kez Alsancak Atatürk Müzesi’nde Ressam Melda Ulusoy’un Atatürk Resimleri Sergisi’ne ev sahipliği yaptı.

2007 yılında Tarık Sarı adına düzenlenen gazetecilik haber fotoğraf yarışması ve doğa hayvan fotoğraf yarışması düzenlendi.

28 Şubat 2009’da Tarık sarı anısına hazırlanan “Bendeniz Tarık Sarı” adlı kitap tanıtıldı.

2008 yılında aynı zamanda müzisyen de olan Başkan Mehmet Kurt’un gayretleriyle İzmir Yaylı Çalgılar Orkestrası kuruldu ve 2 Mayıs 2009’da ilk konserini Sabancı Kültür Sarayı’nda verdi.

  20 Aralık 2009 Pazar günü 1000 fidanlık Tarık Sarı ormanı kuruldu. 

2010 yılında İzmir Yaylı Çalgılar Orkestrası ikinci konserini Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde verdi.

2011 yılında Ahmet Piriştina sergisi ve Ahmet Piriştina’nın Adam Yanı konulu panel düzenledi, Sergi sonunda fotoğraflar müzeye bağışlandı.

2012 yılı Ege Magazin Gazetecileri Derneği için yeni projelerin startının verildiği yıl olması hedefiyle  Mart’ta İzmir’in Onurları Projesi’ni EÜ AKM’de dünyaca ünlü Modacı Zühal Yorgancıoğlu ile başlattı. 

Kendilerine özel bir ödül olması düşüncesinden yola çıkarak “İzmir’in Onuru” ödül tasarım yarışması düzenlendi.

İzmir’in Onurları’nın ikincisi ise İzmir’de sanayinin duayen ismi Selçuk Yaşar’a verildi.

3’ncü İzmir’in Onurları Ödülü İzmir’in yüzakı Lucien Arkas’a verildi.

2013 yılına girildiğinde kişi kişi değil çoklu ödül verilmesi yönetim kurulunda kabul edilince Türkiyenin ilk ortodontisti Ayşe Mayda, Turizmci İşadamı Nail Özkardeş, DEÜ GSF Tiyatro Bölümü Kurucusu Prof. Dr. Özdemir Nutku ve Gazeteci Yılmaz Özdil’e verildi.

2014 yılında ise Ünlü yazar Muzaffer İzgü,  Sokak Çocukları Koruma ve Çocuklar Geleceğimizdir Derneği Başkanı Avukat Neşecan Hürtürk, Uluslararası İzmir Kukla Günleri Festival Direktörü Selçuk Dinçer, İzmir Kültür Sanat Vakfı Başkanı Filiz Eczacıbaşı Sarper, İzmir’i Sevenler Platformu- Ulusal Birlik Platformu- Ege Kültür Platformu Genel Başkanı Sancar Maruflu’ya ödül verildi.

Kuruluşunun 10’ncu yılını kutlayacağı 2015 yılı için Fotoğraf Sergisi’nden başlayarak  EGSD ve EİB işbirliğiyle “Esin Yılmaz- Hanife Çetiner Genç Yetenekler Moda Tasarım Yarışması”, “1’nci İzmir Orkestralar Festivali” ve Kuruluş Yıldönümü Balosu -2015 İzmir’in Onurları Ödülleri töreni düzenlemeyi planlanan EMGD, sponsor sıkıntısı nedeniyle fotoğraf sergisinin ardından 23 Kasım 2015’te Kuruluş Yıldönümü Balosu ve 2015 İzmir’in Onurları Ödülleri töreni düzenlemekle yetindi. 

Hilton İzmir'de düzenlenen törende Tarkem Tarihi Kemeraltı İnşaat Yatırım Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekilli ve Görevli üyesi, Aile şirketi olan Bim Grup Holding'in de Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Yüce, Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Enver Yücel, Modacı Ertan Kayıtken, Hayırsever Burçin Kipman, Seramik Sanatçısı Bingül Başarır, ve Liyakat Derneği 2015 yılı İzmir'in Onurları Ödülü kazanan isimler oldu. 

2016 yılı için kolları sıvayan EMGD’nin İzmir’in magazin yaşamının yanısıra Kültür ve sanatına da katkı koymak adına düzenleyeceği katkıları gerçekleştirmek için öncelikle maddi destek ihtiyacı bulunmaktadır.

Biz, İzmir için varız…

Siz de var mısınız?